Aptauja: uz ārzemēm strādāt latvieši dodas draugu un radinieku mudināti, šī paša iemesla dēļ arī atgriežas

Sociālās kustības “Latvija strādā” aptaujas* rezultāti liecina, ka aptuveni 28% no šobrīd ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem Latviju nolēma pamest ģimenes vai tuvāko draugu mudināti, kas jau dzīvoja ārvalstīs un sniedza pozitīvu pieredzi. Ņemot vērā tuvāko līdzcilvēku spēcīgo ietekmi uz šādu lēmumu pieņemšanu, kustība “Latvija strādā” sociālajos tīklos uzsāk kampaņu. Tās laikā cilvēki, kas jau atgriezušies Latvijā un viņu ģimenes locekļi, dalīsies ar savu pieredzi un emocijām šajā procesā. Kampaņas mērķis ir iedrošināt atgriezties tos, kas vēl šaubās par savu lēmumu.

Aptauja atklāj, ka visvairāk cilvēkus mudina atgriezties vēlme būt kopā ar ģimeni (61%), kā arī sajūta, ka neesi piederīgs tās valsts kultūrai, kurā dzīvo pašlaik (21%). Taču tikai aptuveni 10% atzīst, ka šobrīd saskata uzlabojumus Latvijā un dzīves apstākļus varētu pielīdzināt tiem, kas ir ārvalstīs.

“Daudzi no mūsu tautiešiem uz ārvalstīm devās, jo kāds tuvinieks jau tur dzīvoja un teica, ka tur var nopelnīt vairāk vai ir kādi citi labumi, kas nav pieejami šeit Latvijā. Taču 10 gadu laikā Latvijā daudz kas ir mainījies uz labo pusi. Diemžēl daļai aizbraukušo joprojām ir aizspriedumi par dzīvi un darba vidi šeit. Ar šo kampaņu vēlamies uzsvērt, ka situācija Latvijā ir mainījusies. Iespējams reālu cilvēku stāsti palīdzēs noticēt tiem, kas ir jau atgriezušies, tāpat, kā viņi reiz noticēja citiem, ka dzīve citviet ir labāka,” saka kustības iniciatora Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Vienlaicīgi “Latvija strādā” aptauja atklāj, ka vislielākā ietekme uz lēmuma pieņemšanu par labu aizbraukšanai bijusi tieši neticība politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem valstī (52%). Tas tikai vēlreiz apliecina, cik liela loma ir politiķiem, viņu lēmumiem un darbībām, lai ietekmētu procesus valstī.

Sociālās kustības “Latvija strādā” ietvaros pirmā gada laikā darbam Latvijā atgriezti jau vairāk nekā 130 darbinieki. Liela daļa no tiem atgriezās kopā ar ģimenēm un atzīst, ka lēmuma pieņemšanai īpaši nozīmīgs bija ne vien saņemtais darba piedāvājums, bet arī ilgas pēc ģimenes un draugiem, kas palikuši Latvijā.

*Aptaujā ar diasporas mediju, organizāciju un grupu starpniecību piedalījās vairāk nekā 1000 emigranti no Vācijas, Lielbritānijas, Īrijas, Norvēģijas, Zviedrijas, ASV, Kanādas un citām latviešu apdzīvotām teritorijām Eiropā un pasaulē, kas Latviju pameta pēdējo 15 gadu laikā. Aptauja tika veikta 2019. gada septembrī.

Par kustību “Latvija strādā”

Sociālā kustība “Latvija strādā” ir Tele2 iniciatīva, kura aicina Latvijas darba devējus aktīvi iesaistīties remigrācijas veicināšanā. Katrs darba devējs, kas iesaistās kustībā, publiski apņemas atgriezt vismaz vienu aizbraukušo. Kustības mērķis ir ilgtermiņā Latvijā atgriezt vismaz 1000 darbinieku no vairāk nekā 170 000 Latvijas valstspiederīgo, kuri šobrīd strādā vai mācās ārzemēs. Šobrīd kustībā ir iesaistījušies jau 104 darba devēji no privātā un valsts sektora.

Plašāk par kustību “Latvija strādā”: www.latvijastrada.lv
Iespēja uzzināt jaunāko: www.facebook.com/LatvijaStrada/